Staramy się zneutralizować zagrożenia oraz przywrócić sprawność zainfekowanym plikom.
Istnieje wiele mitów dotyczących wirusów komputerowych, a większość z nich dotyczy złośliwego oprogramowania.
Ci z nas, którzy na co dzień korzystają z komputerów, znają pojęcia związane ze złośliwym oprogramowaniem, ale mogą nie być pewni, co jest prawdą, a co nie. Mit czy nie, w twoim najlepszym interesie jest poznanie wirusów komputerowych i tego, co powinieneś zrobić, aby się przed nimi chronić.
Wirus komputerowy to program, który może się powielać i łatwo przenosić z jednego komputera na drugi, niszcząc ważne pliki i często uszkadzając komputer. Smutną rzeczą jest to, że w większości przypadków sam zainstalowałeś wirusa, ponieważ często ukrywa się on we wtyczkach przeglądarki, programach i plikach do pobrania.
Termin Malware jest często używany w połączeniu z terminem wirus. Jednak w rzeczywistości wirus jest tylko rodzajem złośliwego oprogramowania. Złośliwe oprogramowanie jest definiowane jako każde oprogramowanie zaprojektowane w celu spowodowania uszkodzenia lub zakłócenia działania systemu, w tym urządzeń mobilnych, komputerów i sieci komputerowych.
Czy wiesz, że najczęstszym sposobem rozprzestrzeniania się złośliwego oprogramowania są pliki do pobrania, które można obecnie znaleźć na wielu stronach internetowych? Drive-by download to program, który automatycznie instaluje się w systemie podczas odwiedzania strony internetowej. Te pobrane pliki drive-by infekują twój system, manipulując błędami znalezionymi w twojej przeglądarce i kodzie systemu operacyjnego.
Pierwszy powszechny mit o wirusach
Wiele osób uważa, że gdy ich komputer wyświetla komunikat o błędzie, oznacza to, że mają wirusa. W rzeczywistości przyczyną może być wiele innych rzeczy, takich jak błędy w oprogramowaniu, nieodpowiedni dysk twardy, problemy z pamięcią lub problem ze skanerem antywirusowym. Ludzie zakładają również, że awaria ich komputera jest spowodowana wirusem, ale w rzeczywistości może się to zdarzyć z powodu czegoś zupełnie niezwiązanego z wirusem. Niemniej jednak zawsze dobrze jest przeskanować komputer w poszukiwaniu wirusów, gdy wystąpią komunikaty o błędach lub awarie komputera, aby wykluczyć wirusy lub złośliwe oprogramowanie jako możliwą przyczynę.
Drugi powszechny mit o wirusach
Wiele osób przynosi swoje komputery do technika naprawy, twierdząc, że wirus zainstalował się i automatycznie zainfekował ich system komputerowy. Ale w rzeczywistości komputery nie mogą zainfekować się wirusem. Jeśli na komputerze jest wirus, to dlatego, że fizycznie otworzyłeś coś, co zawierało zainfekowany plik, lub odwiedziłeś witrynę zawierającą wirusa i otworzyłeś ją nieświadomie. Najlepszym sposobem uniknięcia tego jest powstrzymanie się od korzystania lub otwierania stron internetowych zawierających treści nielegalne lub „tylko dla dorosłych”. Witryny te nie ograniczają się tylko do „rozrywki dla dorosłych”, ale obejmują również witryny z torrentami, które oferują bezpłatne pobieranie.
Trzeci powszechny mit o wirusach
Wiele osób uważa, że najgorsze wirusy i złośliwe oprogramowanie infekują systemy działające w systemie operacyjnym Windows. Myślą, że systemy takie jak Apple OS X pozostaną wolne od wirusów, ale to nieprawda. Każdy system może zostać zainfekowany przez wirusy lub złośliwe oprogramowanie. Zwykle więcej wirusów jest napisanych i sformatowanych pod kątem systemów operacyjnych Windows. Jednak zagrożenia rosną wraz ze wzrostem popularności systemów takich jak OS X i Linux.
Czwarty powszechny mit na temat wirusów
Wiele osób uważa, że jeśli mają wirusa, mogą go usunąć, po prostu kopiując swoje pliki na dysk zapasowy lub dysk twardy, ponownie instalując system Windows na swoim komputerze, a następnie kopiując pliki z powrotem na swój komputer. W niektórych przypadkach jest to prawdą, jednak jeśli wirus znajduje się w plikach, których kopię zapasową utworzono, przeniesienie ich z powrotem na komputer spowoduje tylko ponowne zainfekowanie. Najlepszym sposobem rozwiązania tego problemu jest przeskanowanie wszystkich plików komputera i upewnienie się, że wirus został wyeliminowany przed ponownym umieszczeniem ich w systemie.
Piąty powszechny mit na temat wirusów
Powszechnie uważa się, że zapory ogniowe chronią systemy komputerowe przed wirusami. Na przykład system Windows ma wbudowaną zaporę ogniową i wielu użytkowników uważa, że chroni ona ich komputer przed wirusami. W rzeczywistości zapory służą do zapobiegania nieuzasadnionemu ruchowi sieciowemu. Zapewniają bezpieczeństwo sieci i komputera podczas połączenia z siecią, ale nie skanują w poszukiwaniu wirusów komputerowych ani nie zapobiegają im.
Jeśli jednak wirus zacznie wysyłać dane do innego komputera poza Twoją siecią, zapora ostrzeże Cię lub po prostu zatrzyma przychodzące lub wychodzące dane. Niektóre wirusy są wystarczająco silne, aby dosłownie wyłączyć zaporę sieciową. Dzięki temu ataki złośliwego oprogramowania lub zbliżające się wirusy mogą przeniknąć do sieci komputera.
Co więc możesz zrobić, aby chronić swój komputer i zminimalizować ryzyko infekcji?
Pierwszą rzeczą do zrobienia jest zainstalowanie programu antywirusowego na komputerze i wszystkich systemach. Upewnij się, że jest aktualny i regularnie go uruchamiaj.
- Nie dodawaj programów z nieznanych źródeł, którym nie ufasz.
- Trzymaj się z dala od stron internetowych, które proszą o podanie hasła.
- Nie instaluj programów dodatkowych do przeglądarki ani wtyczek sugerowanych przez Witryny internetowe.
- Pobierz wszystkie programy dodatkowe bezpośrednio ze strony internetowej dewelopera lub bezpośrednio ze sklepów z aplikacjami.
- Jeśli martwisz się o bezpieczeństwo swojego komputera i sieci, zadzwoń do nas już dziś . Nasz zespół ekspertów ds. bezpieczeństwa opracuje i wdroży plan gwarantujący ochronę przed wirusami komputerowymi.